Επίδειξη ισχύος από τους Παίδες!

14 Φεβ 2018

Με εμφατικό τρόπο και η πρόκριση των Παίδων

Του Γιώργου Κουκουλάκη

Δύο στα δύο στις προκρίσεις για τις Μικτές Ηρακλείου καθώς μετά τους Νέους και οι Παίδες πήραν την πρόκριση για την τρίτη φάση του Ενωσιακού πρωταθλήματος επικρατώντας με σκορ 5-0 της Αργολίδας.

Τα γκολ πέτυχαν οι Χαλκιαδάκης στο 30’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 80’ με πλασέ, Σωμαράκης στο 34’ με σουτ, Ρούκα στο 64’ με σουτ και Αμανάκης στο 73’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το Ηράκλειο μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε μόλις στο 10’ με τον Σωμαράκη να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ, να κάνει το πλασέ με τον τερματοφύλακα της Αργολίδας να αποκρούει την μπάλα.

Με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου του παιχνιδιού το Ηράκλειο κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χαλκιαδάκης βάζοντας μπροστά στο σκορ το Ηράκλειο στο 30’, 1-0!

Και σαν να μην έφτανε αυτό τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από βαθιά μπαλιά που προήλθε από την άμυνα ο Σωμαράκης κατέβασε την μπάλα και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0 για το Ηράκλειο!

Το γκολ ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου σαραντάλεπτου με το Ηράκλειο να κρατάει το υπέρ του 2-0 και να είναι απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με το Ηράκλειο να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ, δίνοντας χώρο στην Αργολίδα αλλά και «χτυπώντας» στην κόντρα.

Σε μία από αυτές τις αντεπιθέσεις το Ηράκλειο έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 64’ με σκόρερ τον Ρούκα, ο οποίος έκανε το πλασέ μετά από όμορφη σέντρα από τα αριστερά του Γεωργαλή.

Μετά το 3-0 το Ηράκλειο ανέβασε ακόμη περισσότερο ρυθμούς και πέτυχε άλλα δύο τέρματα.

Το 4-0 σημειώθηκε με πέναλτι στο 73’ που κέρδισε ο Γεωργαλής και το εκτέλεσε εύστοχα ο Αμανάκης και το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε στο 80’ και πάλι ο Χαλκιαδάκη με σουτ εντός περιοχής.

Έτσι το Ηράκλειo με επίδειξη ισχύος επικράτησε με 5-0 και πήρε μία εύκολη πρόκριση.

Ηράκλειο: Θαλασσινός, Δασκαλάκης (25' Γεωργαλής), Μαμουλάκης (73' Σπυριδάκης Γ.), Κακουλάκης (68' Κουτάντος), Τσέρος, Γκριτζάλης , Σπυριδάκης Μ. (73' Ρεθεμιωτάκης), Αμανάκης, Χαλκιαδάκης, Σωμαράκης, Ρούκα (68' Σφακιανάκης)

Αργολίδα: Μπέλερης, Καρούτζος, Μερτύρης, Ρεβίθης (45' Παππάς), Μπινιάρης, Λαντίκας, Μποζιονέλος (52'  Ξυλινάς), Αργυρόπουλος (74' Καραμάνος), Δαρδάνης, Μπάτσι (75' Χρονόπουλος), Περγκεγκάι (75' Ρέσκος)

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έχουν βγει για προθέρμανση οι ποδοσφαιριστές των Παίδων Ηρακλείου

paides1

paides2

paides3

Έχουμε μία μικρή καθυστέρηση στην έναρξη της αναμέτρησης λόγω του παιχνιδιού των Νέων νωρίτερα

Έναρξη της αναμέτρησης

10' Μεγάλη ευκαιρία για το Ηράκλειο! Βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ ο Σωμαράκης, όμως το πλασέ που επιχείρησε απομάκρυνε ο τερματοφύλακας της Αργολίδας.

25' Ισορροπημένος το παιχνίδι σε αυτά τα πρώτα 25 λεπτά με το Ηράκλειο να έχει τη μοναδική χαμένη ευκιαρία έως τώρα στο παιχνίδι, όμως να αναγκάζεται να κάνει την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Δασκαλάκη. Στην θέση του πέρασε ο Γεωργαλής.

30' ΓΚΟΟΟΛ! 1-0 το Ηράκλειο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαλκιαδάκη! Χέρι μέσα στην περιοχή από αμυνόμενο της Αργολίδας, ο διαιτητής της αναμέτρησης δείχνει την "άσπρη" βούλα και ο Χαλκιαδάκης με ψύχραιμο πλασέ "άνοιξε" το σκορ για τους Παίδες Ηρακλέιου!

34' ΓΚΟΟΟΛ! 2-0 το Ηράκλειο βάζει τις βάσεις για την πρόκριση! Βαθειά μπαλιά από την άμυνα πρόλαβε την μπάλα ο Σωμαράκης και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0 για το Ηράκλειο!

Ημίχρονο στο Μοσχάτο με το σκορ στο 2-0 για το Ηράκλειο! Υπενθυμίζουμε ότι οι Παίδες παίζουν σαραντάλεπτα ημίχρονα και όχι σαρανταπεντάλεπτα

Έναρξη δευτέρου μέρους

50' Στην επανάληψη το Ηράκλειο ελέγχει το παιχνίδι, έχει δώσει λίγο χώρο στην Αργολίδα, χωρίς όμως να απειλείται αλλά αντίθετα απειλεί αυτό στην κόντρα επίεθση.

64' ΓΚΟΟΟΛ! 3-0 για το Ηράκλειο, το οποίο "καθαρίζει" την πρόκριση. Σέντρα του Γεωργαλή από τα αριστερά, ο Ρούκας έκανε το πλασέ και το Ηράκλειο φτάνει στο 3-0!

73' ΓΚΟΟΟΛ! 4-0 για το Ηράκλειο! Κέρδισε πέναλτι ο Γεωργαλής το εκτέλεσε εύστοχα ο Αμανάκης για το 4-0!

80' Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Αργολίδας και ο Χαλκιαδάκης έκανε το 5-0 για το Ηράκλειο!

Τελικό 5-0 και πρόκριση για το Ηράκλειο!